
Revontulikausi alkoi – Alex Kuznetsoville se tarkoittaa hektisiä öitä
Rovaniemeläinen valokuvaaja Alex Kuznetsov kulkee revontulten perässä elokuusta huhtikuulle. Hänen kameraansa tallentuneet otokset on nähty lähes jokaisessa maailman kolkassa.
Lauantaina 14. lokakuuta 2000 Alex Kuznetsov sai elämänsä parhaimman syntymäpäivälahjan. Se saapui hänelle valon muodossa taivaalta. Kuznetsov täytti sinä päivänä 18-vuotta ja hän oli ajatellut juhlistavansa orastavaa aikuisuuttaan menemällä baariin, kaikkien rovaniemeläisten rakastamaan Roippariin. Matka kotoa Korkalovaarasta keskustaan taittui rapeassa, tummansinisessä syysyössä jalan, kun taivaalle syttyi värikkäät valot.
Hän unohti baarisuunnitelmat ja jäi tuijottamaan taivasta suu auki.
Alex Kuznetsov, 37, tunnetaan paremmin All About Lapland –mediastaan. Instagramissa hänellä on yli 23 000 seuraajaa ja Facebookissa häntä seuraa yli 50 000 ihmistä. Kuznetsovin toimittama All About Lapland –niminen lehti on tarkoitettu matkailijoille ja se ilmestyy sekä painettuna että verkossa.
Kuznetsov on valokuvannut revontulia intohimoisesti vuodesta 2012 asti. Ensimmäiset revontulikuvat Kuznetsov otti tällä viikolla Rovaniemellä, ja ennustuksien mukaan lähiaikoina on luvassa lisää.
”Revontulien valokuvaaminen on rakas harrastus, en ajattele sitä työnä. Teen tätä niin kauan kuin tämä on kiinnostavaa”, Kuznetsov sanoo.
Revontulikuvia miljoonayleisölle
Revontulet ovat pohjoisella taivaalla elokuun lopun ja huhtikuun puolenvälin välillä näkyvä luonnonilmiö, joka syntyy, kun aurinkotuulen varautuneet hiukkaset iskeytyvät maan ilmakehään. Silloin taivaalle syntyy värikkäitä, tanssivia valoilmiöitä, joita ihmiset ympäri maailmaa matkustavat katsomaan Rovaniemelle. Rovaniemestä on viime vuosina tullut yksi tunnetuimmista paikoista matkailijoiden keskuudessa nähdä revontulia.
Joskus revontulet jaetaan suoraan katsojan silmien eteen. Kuznetsovin revontulikuvat ja videot ovat levinneet useamman kerran ympäri maailmaa, niitä on katsottu yhteensä kymmeniä miljoonia kertoja Australiassa, Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Euroopan maissa. Revontulet ovat tuoneet hänelle ja koko Suomen Lapille näkyvyyttä, jonka laajuuteen yksikään markkinointibudjetti ei olisi riittänyt.
”Paras aika kuvata revontulia on syksy ja kevät, silloin taivas on aktiivisimmillaan. Syksyllä on tummaa, ja tykkään kuvata revontulia veden lähellä. Toisinaan otan kuvaan mukaan jonkin lisävalon, kuten pienen lyhdyn, jotta kuvista tulisi vähän mielenkiintoisempia. Kevät on esteettisesti haastavampaa, koska puut eivät ole silloin enää lumen peitossa.”
Maagisimmat kuvat otetaan kuitenkin talvella, kun puut ovat paksun tykkylumen peitossa ja kuvista voi aistia metsän hiljaisuuden ja pehmeyden. Pimeä yötaivas ja valkoisena hohtava lumi on yksinkertaisesti taianomainen yhdistelmä, mutta keskitalvella revontulet eivät yleensä ole yhtä voimakkaita kuin syksyisin ja keväämmällä.
Selvitystyö on työlästä mutta palkitsevaa
Revontulten kuvaamisen työläin vaihe on selvittää, milloin revontulia ylipäänsä kannattaa lähteä kuvaamaan. Ne eivät näy pilvien takaa, joten on tutkittava, missä kohtaa taivaalla on pilvetöntä. Kuznetsov selailee revontuliennusteita, pilvikarttoja ja aurinkotuulen käyriä paljon ja antaumuksella. Kun tilaisuus tulee, on toimittava heti.
”Tyypillisimmin revontulet näkyvät ohuena kaarena horisontin yläpuolella. Syksyisin järven tai joen ranta on paras paikka niiden kuvaamiseen. Arktikumin ranta Rovaniemen keskustan tuntumassa on oma suosikkipaikkani. Revontulet ovat kuitenkin vain harvoina öinä niin voimakkaita, että niitä voi nähdä Rovaniemen keskustassa paljain silmin.”
Kuznetsov tuottaa revontulikuvia ja -videoita yrityksille ja tekee yhteistyötä suurien uutistoimistojen kanssa. Hän on järjestänyt myös yksityisiä revontuliretkiä Rovaniemelle saapuville matkailijoille nyt muutaman kauden ajan. Kuznetsovin revontuliretki starttaa vain, jos hän odottaa kokoonpanon näkevän revontulia. Jos ulkona on lumimyrsky, tai jos aurinkotuulten aktiivisuus on matala, hän neuvoo asiakkaitaan jäämään kotiin.
Joinakin öinä revontuliretkeläisten ei tarvitse poistua kauaksi Rovaniemen keskustasta. Parhaimpina iltoina valoshow alkaa taivaalla kuin tilauksesta. Luonnonilmiön kanssa illat ovat keskenään erilaisia. Joinakin iltoina Kuznetsov on seurueineen ajanut jopa Inariin tai Muonioon, koska siellä on pilvikarttojen perusteella ollut pala pilvetöntä taivasta. Parhaillaan Kuznetsov on ajanut retkeläiset suoraan Rovaniemeltä lähtevälle kello 5.40 aamulennolle.
Revontulten vuoksi Kuznetsov elää öisin. Hänen työpäivänsä alkaa, kun toimistotyöläiset menevät nukkumaan.
”Tiedän, etten pysty olemaan kotona, jos taivaalla loistavat revontulet. Haluan lähteä ottamaan uutta, täydellistä revontulikuvaa. Jotain sellaista, mitä en ole vielä ottanut.”
Varaa revontuliretkesi nyt

Varaa

Illan pimetessä kaupungin valot jäävät taakse
Varaa

Varaa

Haluaisitko oppia lisää revontulista, sekä kuinka ottaa upeita valokuvia niistä?
Varaa

Varaa

Mahdollisuus nähdä revontulet illalla!
Varaa

Varaa

Illanviettoa revontulileirillä
Varaa